Czyszczenie parą – czym jest i na czym polega?

Jakie możliwości dają parownice?

Z racji tego, że sucha para posiada wyższą temperaturę niż wrzenie cieczy przy określonym ciśnieniu (podgrzewana w wytwornicy pary woda osiągająca około 180°C, a w czasie wylotu z dyszy waha się już w granicach 80-120°C), wykorzystywana jest ona do czyszczenia i dezynfekcji zarówno w przemyśle, jak w użytku domowym. Sam proces czyszczenia gorącą parą polega na skierowaniu strumienia na zabrudzoną powierzchnię – wówczas para o wysokiej temperaturze emulguje tłuszcze, rozpuszcza zanieczyszczenia i zabija mikroorganizmy, a pozostałości są wydmuchiwane przez ciśnienie.

 

Czyszcząc parą, zyskujesz przewagę!

W związku z tym, że ta technologia wykorzystuje zaledwie 5-6% wody, czyli cechuje ją niska wilgotność, suchej pary można używać:

  • W miejscach, gdzie nie ma instalacji odprowadzającej ścieki.
  • W przestrzeni publicznej i handlu, w celu pozbycia się zabrudzeń wykładzin czy gum do żucia.
  • Na liniach produkcyjnych w zakładach spożywczych i przemysłowych (czyszcząc maszyny i urządzenia wrażliwe na wilgoć, np. silniki, tablice sterujące, przewody elektryczne – nieznaczny procent wody nie uszkadza obwodów).
  • Na zapleczach kuchennych w hotelach i gastronomii.
  • Przy sprzęcie medycznym w szkolnictwie lub służbie zdrowia.
  • W transporcie publicznym i towarowym – czyszcząc dywany, tapicerkę, kontenery czy materace, które schną naprawdę szybko!
  • W obiektach sportowych i rekreacyjnych w celu pozbycia się pleśni, grzybów, bakterii oraz przykrych zapachów.

 

Kolejnym atutem tak małej zawartości wody w suchej parze jest ekologia – w porównaniu do wysokociśnieniowych urządzeń wodnych, ten sprzęt zapewnia do 90% oszczędności, zużywając około 4 l na h. Oprócz tego technologia pozwala na duże ograniczenie środków chemicznych, dzięki czemu czyszczenie jest bezpieczne dla operatora urządzenia. W przypadku trudnych przemysłowych zabrudzeń, środki chemiczne są wykorzystywane w małej ilości, a technologia ogranicza ilość zużytej chemii w procesie czyszczenia.

 

Parownice STI – bo jest w czym wybierać!

Urządzenie parowe STI QV7 Queenvap wyposażone jest w system podwójnej filtracji woda/para, turbinę ssącą oraz zbiornik na zanieczyszczenia, dzięki czemu można odsysać z czyszczonej powierzchni rozpuszczony brud. Operator prowadzi ssawkę płynnymi ruchami, umożliwiając wyrzucanej parze rozpuszczenie zbieranego brudu. Napełnianie zbiornika jest automatyczne, a funkcja odkurzania 4-poziomowa.

Ciśnienie wykorzystywane do czyszczenia czy dezynfekcji pozwala na wnikliwe czyszczenie powierzchni i dotarcie do najtrudniej dostępnych zakamarków. Z drugiej strony jest ono na tyle niskie, że nie uszkadza czyszczonej powierzchni ani nie rozbryzguje nieczystości wokół czyszczonego obiektu. Dodatkowe elementy to zapachowy nawilżacz powietrza, zawór bezpieczeństwa, regulacja poziomu bojlera i elektroniczna kontrola mocy. Istnieje także możliwość doposażenia urządzenia w dodatkowe zaawansowane akcesoria.

Moc parownic STI

Tym, co wyróżnia urządzenia STI są z pewnością wysoka jakość wykonania, wielofunkcyjność, ekologia i fakt, że dzięki samodzielnemu pobieraniu wody ze zbiornika do bojlera, parownica STI zachowuje ciągłość pracy, czyli dokładnie tak jak w przypadku żelazek ze stacją. Czy istnieje zatem lepsze rozwiązanie?

 

Autor wpisu Paweł Kwiatkowski

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem w realizacji autorskich projektów biznesowych. Nieprzerwanie pracuje nad tworzeniem nowych rozwiązań w zakresie zarządzania zasobami organizacji.

Poszukuje wartości stanowiących przewagę konkurencyjną w biznesie. Testuje i tworzy nowe produkty oraz środowiska przedsiębiorcze oparte na działaniach integracyjnych.

Właściciel marki Orde oraz Anioł biznesu. Czuje się częścią rosnącej zmiany w świecie startupów. Od kilku lat realizuje się jako mentor dla startupów i doradza strategicznie przedsiębiorcom. Zainwestował w marki, które rozwijają się dzięki jego wsparciu. Pomógł: Austerii, PurleyShow, Neeko oraz VCS.

Jest otwarty na wszelkie wyzwania, twierdzi, że nowe cele dają mu energię do działania i siłę tworzenia.

Absolwent Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, kierunek zarządzanie; specjalność MBA. Laureat I nagrody w XIV edycji Konkursu na najlepsze  prace dyplomowe w kategorii Magister. Beneficjent stypendium naukowego Rektora, dwukrotnie wpisany do Złotej Księgi Absolwentów ZPSB.

Pasjonat dzieł sztuki. Jak sam mówi: jest to dla niego główne źródło inspiracji do tworzenia – również w świecie biznesu. Interesuje się psychologią oraz pogłębianiem samoświadomości.