Usuwanie graffiti z budynków za pomocą środków marki Blue and Green

Elewacje budynków są narażone na różnego rodzaju zabrudzenia, głównie ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. O fasady należy dbać regularnie, w końcu mają one wpływ na wizerunek obiektu. Co oznacza owa regularność? W zależności od konkretnego rodzaju elewacji, rodzaju zabrudzenia, położenia budynku (przy ruchliwej ulicy bądź w spokojnej okolicy), pory roku, należy podjąć odpowiednie kroki, czyli takie metody, środki i narzędzia, które dobierzemy dzięki szczegółowej obserwacji i wiedzy – swojej bądź specjalisty.

Czyszczenie i ochrona fasad

Obecnie najskuteczniejszym narzędziem na rynku, jeżeli chodzi o czyszczenie elewacji, jest myjka ciśnieniowa. Jest ona bezpieczna, dokładna i skuteczna, a samo czyszczenie zabrudzeń przebiega łatwo i szybko. Dzięki myjce ciśnieniowej można rozpylić odpowiednie preparaty, które usuną zabrudzenia, ale również zabezpieczą powierchnię przed działaniem szkodliwych substancji grzybami, mchami itp. Należy jednak pamiętać, że podczas używania myjki ciśnieniowej trzeba wybrać odpowiednią dyszę, ciśnienie i strumień dostosowany do rodzaju elewacji, aby jej nie uszkodzić. Jeśli już mamy narzędzie, czas na środki, za pomocą których pozbędziemy się zanieczyszczeń. Wyróżniamy sześć kategorii produktów ze względu na ich zastosowanie – zasadowe, kwasowe, neutralne i przeznaczone do usuwania glonów i pleśni, usuwania farb oraz impregnowania. Przedstawiamy przykładowe preparaty z poszczególnych grup:

 

 • Safe N ́Clean – kwasowy produkt bez zawartości kwasu solnego, który rozpuszcza wykwity wapienne oraz pozostałości cementowe na powierzchniach porowatych i gładkich. Środek ten jest skuteczny w usuwaniu tlenków, myciu aluminium (tlenki), nadaje się do głębokiego czyszczenia betonu i eternitu, a także doskonale się nadaje do czyszczenia fug.
 • Alkalisk Wash Blue – produkt zasadowy o pH 12,8. Mocny środek do usuwania glonów, mchów, narostów, pleśni z fasad budynków, pozbywania się zanieczyszczeń z powietrza, sadzy, brudu i olejów z powierzchni z aluminium, betonu, eternitu, granitu czy płytek ceramicznych. Sprawdza się także w myciu malowanych fasad, namiotów wykonanych z tworzyw sztucznych, blach, fasad gipsowych, stali nierdzewnej, piaskowca, wapienia i surowego marmuru, cegieł, płytek Terazzo, Trevertin i Lavado de madera. Środek ten może być również z powodzeniem wykorzystywany w czyszczeniu specjalnym – usuwa krew, zabrudzenia po pożarach, nikotynie i wielu innych.
 • Bio Cleaner – jedyny w ofercie Blue and Green środek neutralny o pH wynoszącym 8. Przeznaczony jest do usuwania olejów z powierzchni porowatych i gładkich.
 • Green of Pro – środek przeznaczony do usuwania glonów, grzybów, pleśni i innego rodzaju narostów na powierzchniach porowatych i gładkich.
 • Paint Remover Blue – Zagęszczony, wysoce skuteczny środek do usuwania większości typów farb i lakierów.
 • SiO Guard – produkt tworzący powłokę ochronną na bazie zmodyfikowanych powierzchniowo cząsteczek krzemu SiO2, o parametrach pH 8. Zapewnia ochronę powierzchni betonowych, eternitowych, granitowych, gipsowych, piaskowych, wapiennych, marmurowych (surowych), ceglanych, płytek Terazzo, Trevertin i Lavado de madera.

Usuwanie graffiti

Istnieją różne techniki wykonywania graffiti – może być ono namalowane sprayem lub tuszem, na murach często spotykane są też zacieki po częściowo zmytym graffiti. Zwykle nielegalne graffiti szpeci budynki przestrzeni publicznej, dlatego postanowiliśmy napisać kilka słów o skutecznych środkach, które usuwają niepożądane malunki. W naszej ofercie znajdują się produkty od Blue and Green, które nie tylko usuną graffiti i zacieki, ale także zabezpieczą powierzchnię przed wspomnianymi grafikami. Metod czyszczenia w tym przypadku jest zwykle kilka – my wyróżniamy w większości mycie ręczne oraz za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Takie powierzchnie jak beton, granit, wapień, malowane fasady, marmur, cegła, płytki Terazzo i drewno wymagają czyszczenia myjką wysokociśnieniową, natomiast przy czyszczeniu tkanin, znaków i tablic drogowych, podłóg z tworzyw sztucznych, szkieł akrylowych, laminatów i twardych tworzyw czy sztucznych włókien szklanych zalecamy mycie ręczne. Pozostałe powierzchnie mogą być czyszczone zarówno ręcznie, jak i za pomocą myjki ciśnieniowej (np. guma, szkło, aluminium, marmur czy gips).

W zależności od rozmiaru graffiti i miejsca zabrudzenia możemy użyć następujących produktów:

 

 

 • Środki do usuwania graffiti

 

 • Graffiti Remover Wipes lub Graffiti Remover Light Wipes – chusteczki do użycia na twardych powierzchniach, w przypadku drugiego produktu również na delikatnych powierzchniach.
 • Graffiti Remover – uniwersalny środek usuwania graffiti w praktycznej butelce z rozpylaczem.
 • GR 33 i GR Dracula – skuteczne środki do usuwania graffiti i Tectylu z porowatych powierzchni.
 • GR Hulk – zagęszczony środek do usuwania graffiti zakrywającego inne graffiti.
 • GR 21 Flytande lub GR 21 – pierwszy ze środków służy do usuwania graffiti z powierzchni porowatych i gładkich, drugi z nich jest dostępny w postaci zagęszczonego koncentratu o tych samych właściwościach.

 

 1. Środki do usuwania zacieków
 • GR Shadow Extreme – pasta do usuwania bardzo uporczywych zacieków.
 • GR Shadow Gel i GR Shadow – wysoko zasadowe, lekko tiksotropiczne środki do usuwania zacieków z powierzchni porowatych, pierwszy w postaci żelu, drugi zagęszczony.
 • GR Kilroy i GR Shadow Acid – kwaśne środki do usuwania zacieków z powierzchni porowatych – rozpuszczają zacieki: pierwszy po Tectylu, drugi po tuszu.

 

 1. Środki do zabezpieczenia przed graffiti
 • Graffiti Shield – środek zabezpieczający na bazie wody do powierzchni porowatych. Atest AMAAnl 10.
 • SC Perma i SC Perma Color – środki do usuwania trwałego graffiti z powierzchni porowatych i gładkich, drugi zawiera pigment.

Więcej produktów znajduje się w naszym katalogu!

Należy pamiętać, by przed przystąpieniem do mycia fasady, usuwania graffiti lub wszelkiego rodzaju napisów przetestować produkt na niewielkiej powierzchni. Ma to na  celu upewnienie się, że efekty działania produktu będą zbieżne z oczekiwaniami użytkownika oraz zminimalizowanie potencjalnych szkód na danym podłożu. Wszelkie informacje na temat wymienionych preparatów można znaleźć na kartach konkretnych produktów, zachęcamy również do kontaktu z naszymi specjalistami i przedstawicielami.

 

Paweł Kwiatkowski

Autor wpisu Paweł Kwiatkowski

Przedsiębiorca z doświadczeniem w branży utrzymania czystości. Nieprzerwanie poszukuje nowych rozwiązań, testuje i tworzy grupy produktowe dla profesjonalnego utrzymania czystości. Właściciel marki Orde.