Produkcja prądu bez zakłóceń: jak czyścić panele fotowoltaiczne i dlaczego jest to opłacalne? Paweł Andrzejewski odpowiada.
Dzień, w którym zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne jest dniem, w którym uzyskasz ich najlepszą wydajność. Co prawda ich całkowite zużycie może zająć nawet ponad 40 lat, ale nie będą one już tak wydajne, jak pierwszego dnia. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są zabrudzenia.
Gdy tylko Twoje panele (moduły) znajdą się na otwartej przestrzeni, zacznie osadzać się na nich kurz, który blokuje dostęp światła słonecznego, zmniejszając tym samym wydajność paneli nawet do 20% i generując dodatkowe koszty.
Jak zatem utrzymać odpowiednią czystość ogniw fotowoltaicznych, aby zachować ich sprawność i nie stracić na wydajności podczas produkcji prądu?
Aby poznać odpowiedź na powyższe pytanie (i nie tylko), postanowiliśmy porozmawiać z Pawłem Andrzejewskim z firmy Systema Solare.
Czego dowiesz się z niniejszego wywiadu?
- Ile instalacji fotowoltaicznych wdrożył Pan Paweł?
- Jakie zdanie na temat utrzymywania czystości modułów fotowoltaicznych mają producenci?
- Jakie są główne czynniki wpływające na stan paneli (a tym samym ich wydajność)?
- Co może mieć wpływ na osadzanie się zabrudzeń na modułach fotowoltaicznych?
- Co możesz zrobić, aby odpowiednio zadbać o czystość, a tym samym prawidłowe funkcjonowanie modułów?
- Co zrobić w przypadku silnych zabrudzeń?
- Ile tracimy na wydajności instalacji fotowoltaicznej, gdy jest ona zanieczyszczona?
Paweł Kwiatkowski: Panie Pawle, bardzo cieszy nas fakt, że możemy gościć Pana w Orde. Na sam początek chciałbym zapytać, ile instalacji fotowoltaicznych udało się Panu wdrożyć w życie?
Paweł Andrzejewski: Mi również jest miło i dziękuję za zaproszenie. Brałem udział we wdrożeniach ponad 120 instalacji w ramach współpracy z producentami systemów fotowoltaicznych. Natomiast kolejnych 100 wykonałem pod własną marką.
PK: Wiele osób decyduje się na zakup instalacji, lecz nikt szczegółowo nie zastanawia się nad jej utrzymaniem w kontekście czystości. Co na ten temat mówią producenci?
PA: Praktycznie każdy z przyszłych użytkowników podczas montażu instalacji pyta o to, jak odpowiednio dbać o moduły. Producenci jednak zapewniają o samooczyszczających właściwościach powierzchni modułów fotowoltaicznych…
PK: W takim razie czy problem wpływu zanieczyszczeń na wydajność modułów to mit? Czy są jakieś badania na ten temat? Skąd brać informacje?
PA: Jest wiele badań na ten temat – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Wyniki tych badań oraz wskazówki jak dbać o moduły fotowoltaiczne są ogólnodostępne w internecie. O tym, jaki wpływ na pracę instalacji fotowoltaicznych ma mycie paneli, mówił także prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki.
PK: Czy może Pan powiedzieć nam, jakie wnioski płyną z tej wypowiedzi?
PA: Oczywiście. Prawdą jest, że moduły fotowoltaiczne są tak skonstruowane, że w pewnym zakresie mogą oczyszczać się pod wpływem np. opadów atmosferycznych lub silnego wiatru. Ale pewnych rodzajów zanieczyszczeń nie da się usunąć bez czyszczenia mechanicznego. Szczególnie tych tłustych i lepkich, takich jak: pyłki niektórych drzew czy sadze. Na krawędziach modułów i ramkach pojawia się mech i porosty, które jeśli nie zostaną usunięte, rozrastając się, mogą doprowadzić do rozszczelnienia modułów, a następnie ich zniszczenia. Problem ten dotyczy w szczególności modułów ułożonych pod niewielkim kątem względem poziomu.
PK: A więc jakie są główne czynniki wpływające na stan paneli, a zarazem ich wydajność?
PA: Pomijając oczywiste czynniki, takie jak ekspozycja instalacji w kierunku południowym, brak zacienienia i odpowiedni kąt nachylenia modułów. Ważnym czynnikiem jest ich czystość.
PK: Co może mieć wpływ na osadzanie się zabrudzeń na modułach fotowoltaicznych i jakiego rodzaju są to zabrudzenia?
PA: Głównym czynnikiem wpływającym na intensywność osadzania się zanieczyszczeń na modułach jest lokalizacja instalacji oraz rodzaj i intensywność emisji zanieczyszczeń. Ogromne znaczenie ma także kąt nachylenia modułów – szczególnie jeśli chodzi o możliwość ich samoczyszczenia. Im mniejszy kąt nachylenia modułów, tym bardziej ograniczone są ich możliwości, a co za tym idzie, brud przyrasta szybciej, coraz bardziej obniżając efektywność instalacji.
PK: Rozumiem, że głównie jest to wynik wpływu otoczenia, dla przykładu zapylenia?
PA: Tak, pyłów różnego rodzaju (kurz, sadza, nawozy, piasek) jest najwięcej, ale dochodzą do tego również nasiona, liście, mech, produkty spalania węgla, oleju napędowego itd.
PK: Nie powinniśmy zapominać o naszych latających przyjaciołach, prawda? Czy ptaki mogą zakłócić pracę instalacji?
PA: Jak najbardziej, ptasie odchody mogą być istotnym czynnikiem obniżającym pracę instalacji. Tylko bardzo intensywny opad deszczu powoduje efekt samoczyszczenia modułu zabrudzonego w ten sposób… Jednocześnie długo utrzymujące się zanieczyszczenie może doprowadzić do punktowego przegrzania modułu, a w konsekwencji obniżenia efektywności i skrócenia żywotności modułu. W skrajnych przypadkach, jeśli jednocześnie nałoży się na siebie kilka czynników, może to nawet doprowadzić do pożaru (w praktyce zdarza się to niezwykle rzadko i dotyczy instalacji nieposiadających odpowiednich zabezpieczeń).
PK: Co w takim razie może Pan polecić naszym czytelnikom?
PA: Większość źródeł zaleca mycie modułów 1-2 razy w roku, a w warunkach większego zapylenia nawet 4 razy. Pojawiają się również firmy oferujące profesjonalne mycie paneli fotowoltaicznych w ramach obsługi posprzedażowej.
PK: Tak, ale jak dosięgnąć panel, który znajduje się na wysokości kilku, a nawet kilkunastu metrów?
PA: Większość instalacji można obsłużyć za pomocą kija teleskopowego. Są jednak też instalacje, do których dostęp może być utrudniony. Wówczas należy rozważyć użycie podnośników koszowych, wykorzystanie podestów kominiarskich, rusztowań itp. W zdecydowanej większości przypadków w zupełności powinny wystarczyć szczotki teleskopowe.
PK: Jakiego rodzaju środków chemicznych należy używać?
PA: Jeśli regularnie myjemy instalację, to powinna wystarczyć woda demineralizowana.
PK: Czy mycie paneli wodą demineralizowaną jest najlepszą możliwą opcją?
PA: Przy mocnych zabrudzeniach, a szczególnie czymś klejącym lub tłustym np. pyłkami niektórych drzew, sama woda nie wystarczy. Należy pamiętać, że mycie modułów środkami ekologicznymi chroni nas przed konsekwencjami zniszczenia instalacji oraz przedostania się do rynien szkodliwych substancji (konsekwencje prawne).
PK: Rozumiem, że wszystko zależy od rozmiaru instalacji, kąta nachylenia względem słońca oraz warunków zewnętrznych, które mogą mieć wpływ na wydajność ogniw. Zatem, czy możemy w jakiś sposób realnie zmierzyć, ile tracimy na wydajności instalacji, gdy jest ona zanieczyszczona?
PA: Badania mówią o stratach rzędu 10% i większych… Namacalnie możemy próbować porównywać uzyski czystej i zapylonej instalacji, choć będzie to mocno subiektywny pomiar. Do profesjonalnie przeprowadzonych badań wpływu zanieczyszczenia na efektywność pracy instalacji i jej żywotności w warunkach polskich szykuje się Politechnika Częstochowska. Na pewno szczegółowe badania pomogą ustalić rząd strat, które ponoszą inwestorzy, mając zabrudzone instalacje.
PK: Podsumowując każdy inwestor powinien podejść indywidualnie do swojej instalacji, biorąc pod uwagę lokalne warunki oraz możliwości techniczne w ramach jej prawidłowego utrzymania. Co może Pan doradzić posiadaczom instalacji fotowoltaicznych?
PA: Inwestorzy w początkowym okresie użytkowania instalacji przede wszystkim powinni obserwować szybkość pojawiania się zabrudzeń i ich intensywność. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele pyłów mamy w okolicy. Warto również sprawdzić, czy na krawędziach modułów nie zalega brud lub nie pojawiają się porosty. Na podstawie tych obserwacji inwestorzy powinni dostosować częstotliwość oraz technologię czyszczenia modułów fotowoltaicznych do panujących w okolicy warunków.
PK: Panie Pawle, bardzo dziękuję za to, że zechciał się Pan podzielić z nami tymi cennymi informacjami.
PA: Również serdecznie dziękuję. Mam nadzieję, że tych kilka sugestii pomoże inwestorom cieszyć się dobrymi uzyskami i bezproblemową pracą czystej instalacji.
Energia słoneczna na Twoich usługach
Jeśli zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej w województwie: zachodniopomorskim, lubuskim i częściowo wielkopolskim. To świetnie trafiłeś!
Skorzystaj z usług firmy Systema Solare, która zapewni Ci fachowe doradztwo, pomoże załatwić wszelkie niezbędne zgody do przeprowadzenia inwestycji, a także wykona dla Ciebie cały montaż.