Hackathon Koszalin 2022 – okiem mentora

Hackathon Koszalin 2022 – okiem mentora

Co, gdzie i kiedy?

W dniach 5 – 6 listopada 2022 r., w Centrum Kultury Studenckiej „Kreślarnia” (Politechnika Koszalińska), odbył się Hackathon Koszalin #ZaprojektujPrzyszłosc.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Startup Academy oraz Centrum Inicjatyw Gospodarczych Pomorza Zachodniego.

Partnerami merytorycznymi byli: Growth, IAI, Fundacja IT Girls oraz Orde, a pan Paweł Kwiatkowski, jako jeden z mentorów, wspierał pracę zespołów.

Do projektu zgłosiło się 32 kreatywnych uczestników. Podzieleni na 10 zespołów, pracowali nad rozwiązaniami antykryzysowymi w jednym z trzech obszarów: ekologia, społeczeństwo i gospodarka.

Były to dwa naprawdę intensywne dni, podczas których praca przeplatała się z zabawą, nauka z osobistymi rozmowami, a całość przepełniona była ogromnym entuzjazmem i pozytywną energią.

Wyniki zostały ogłoszone w niedzielę o godzinie 16:00.

Hackathon Koszalin #ZaprojektujPrzyszłosc był realizowany w ramach projektu pt. „Pomorze Zachodnie – gdzie biznes łączy się z nauką”, ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

 

Jak wyglądała praca zespołów?

Zespoły to osoby, które zgłosiły się razem, lub zostały dobrane przez organizatorów już na miejscu, i brały udział w jednym z trzech wyzwań o charakterze antykryzysowym:

– Rozwiązanie dla klimatu.
– Rozwiązanie dla gospodarki.
– Rozwiązanie dla społeczeństwa.

W tym hackathonie organizatorzy postawili nie tylko na działający produkt, ale przede wszystkim na to, aby rozwiązanie w łatwy sposób mogło zostać wdrożone na szeroką skalę, a w przyszłości skomercjalizowane. Oznacza to, że zespoły de facto tworzyły zalążki start-upów albo uczyły się na żywym produkcie, jak taki start-up zbudować.

Praca własna zespołów była przeplatana merytorycznymi prezentacjami oraz prelekcjami:

Jak tworzyć wartość, za którą klient będzie chciał zapłacić?
Jak sprawdzić, czy mój produkt ma sens i czy ktoś go kupi?
Jak zaprezentować swój pomysł biznesowy, aby osiągnąć swój cel?

Każdego dnia zespoły miały również sesje z ekspertami i mentorami, którzy przyglądali się efektom pracy, odpowiadali na pytania oraz udzielali biznesowych porad.

 

Palące problemy Pomorza Zachodniego

Dlaczego organizatorzy wybrali właśnie taki temat hackathonu – opracowanie rozwiązań antykryzysowych dla obszarów: ekologia, gospodarka i społeczeństwo? Bo w tych obszarach występują realne problemy i zagrożenie kryzysem.

 

Klimat i ekologia

Czy jesteśmy coraz bliżej nieuchronnego kryzysu ekologicznego? Wydaje się, że wiele na to wskazuje i nie chodzi tu tylko o globalne ocieplenie klimatu, czy zanieczyszczenie środowiska, ale również o nasze podwórko – wszyscy doskonale pamiętamy niedawne zanieczyszczenie Odry.
Dlatego do przykładowych zagadnień, z którymi mogli zmierzyć się uczestnicy hackathonu, należały:

– Jak zmotywować mieszkańców do selektywnej zbiórki odpadów?
– Jak zachęcić ich do korzystania z komunikacji miejskiej, tam, gdzie jest to możliwe?
– Jak wykorzystać potencjał ścieżek rowerowych?

 

Społeczeństwo

W tym obszarze borykamy się z problemami intensywnej migracji, starzenia się (ponad 25% społeczeństwa regionu to seniorzy), czy wykluczenia społecznego. Wiele młodych osób opuszcza województwo, wybierając miejsce do życia i pracy w miejscowościach poza regionem, czy też w innych krajach. Rodzi się coraz mniej dzieci…

Przykładowe zagadnienia do rozwiązania to:

– Jak przeciwdziałać różnym formom wykluczenia społecznego jednostek i grup?
– Jak pomóc osobom starszym?
– Jak przygotować się na jeszcze większy napływ uchodźców?

Gospodarka

Rosnąca inflacja, niepewność na rynku, znaczne podwyżki kosztów produkcji to tylko część z problemów, z jakimi mierzy się zachodniopomorskie społeczeństwo i przedsiębiorcy w kontekście gospodarczym.

Przykłady zagadnień do rozwiązania:

– Jak wspierać współpracę nauki i biznesu w celu generowania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań?
– Jak zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych?
– W jaki sposób aktywizować bezrobotnych?
– Jak pomóc firmom w zmianach wewnątrzorganizacyjnych?

 

Jak uczestnicy wywiązali się z tych zadań?

Doskonale. Powstało wiele ciekawych pomysłów z ogromnym potencjałem do dalszego rozwoju.
Zwycięzcą okazał się projekt ,,Aplikacja dla logopedów Safety Space”, którego celem jest poprawa skuteczności terapii logopedycznych za pomocą elementów VR. Projekt został stworzony przez niezwykle zgrany zespół, jakim byli Kamila i Krystian Kalisz.

Wyróżnienie jury otrzymał projekt ,,Analytica – pomagamy zarządzać budżetem domowym”, którego zadaniem jest pomoc mieszkańcom regionu w radzeniu sobie ze skutkami inflacji. Zespół tego projektu tworzyli: Adam Wilczyński, Antek Ciszewski, Tymoteusz Lango oraz Marcin Gradzikiewicz.

Fundatorem nagrody pieniężnej była firma dogadamycie.pl.

Gratulujemy obu zespołom i trzymamy kciuki za dalszy rozwój projektów. Resztę zespołów serdecznie zachęcamy do dalszej pracy nad rozwojem ich pomysłów. Zwycięzca mógł być jeden, ale liczba nowych działających start-upów, jakie mogą powstać po tym wydarzeniu, może być znacznie większa.

Co jeszcze możemy powiedzieć o tym wydarzeniu?

Łamanie barier pomiędzy jednostkami samorządowymi, start-upami a dojrzałym biznesem.

Rozwijanie innowacyjności jest obecnie sprawą kluczową dla zwiększenia konkurencyjności naszego regionu. Wiedzą o tym zarówno osoby związane z samorządami, jak i biznesem…

Jednak w realnych działaniach pojawia się pewna bariera na osi samorząd – biznes. W jaki sposób można ją przełamać? W naszym regionie wciąż poszukuje się różnych form aktywności, które łączyłyby te dwa środowiska we wspólnych działaniach. Działaniach, które mogłyby być kluczem do uzyskania efektu synergii, korzystnego dla każdej ze stron. Na jakiej zasadzie to działa?

Jednostki samorządowe posiadają środki na rozwój przedsiębiorczości, ale trudno jest im skutecznie dotrzeć do odpowiednich beneficjentów. Natomiast ludzie biznesu mają ogromne doświadczenie, lecz nie zawsze dysponują dostatecznie dużymi funduszami na rozwój. Z kolei młodzi ludzie, którzy mają rewelacyjne pomysły i świeże spojrzenie na świat i jego problemy, nie mają ani pieniędzy, ani doświadczenia biznesowego.
Integracja tych środowisk.

To, co działo się na Hackathon Koszalin, było dowodem na to, że wspólne działania tych trzech grup mają głęboki sens i ogromny potencjał. Pomysły, które się tam narodziły, są niesamowicie kreatywne oraz mają duży potencjał biznesowy.

Mamy nadzieję, że powstanie więcej tego typu inicjatyw. A może sami zaczniemy tworzyć przestrzeń, w której młodzi ludzie, samorządy i dojrzały biznes będą mogły wspólnie działać? Co powiecie na udział w naszym kolejnym Orde Inspiration Days?

Jak zawsze będziemy zapraszać do współpracy edukację i sztukę. Tym razem chętnie zaprosimy również samorządy oraz inne instytucje państwowe.

Napiszcie, o czym chcielibyście usłyszeć podczas naszego kolejnego spotkania OID.

Autor wpisu Paweł Kwiatkowski

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem w realizacji autorskich projektów biznesowych. Nieprzerwanie pracuje nad tworzeniem nowych rozwiązań w zakresie zarządzania zasobami organizacji.

Poszukuje wartości stanowiących przewagę konkurencyjną w biznesie. Testuje i tworzy nowe produkty oraz środowiska przedsiębiorcze oparte na działaniach integracyjnych.

Właściciel marki Orde oraz Anioł biznesu. Czuje się częścią rosnącej zmiany w świecie startupów. Od kilku lat realizuje się jako mentor dla startupów i doradza strategicznie przedsiębiorcom. Zainwestował w marki, które rozwijają się dzięki jego wsparciu. Pomógł: Austerii, PurleyShow, Neeko oraz VCS.

Jest otwarty na wszelkie wyzwania, twierdzi, że nowe cele dają mu energię do działania i siłę tworzenia.

Absolwent Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, kierunek zarządzanie; specjalność MBA. Laureat I nagrody w XIV edycji Konkursu na najlepsze  prace dyplomowe w kategorii Magister. Beneficjent stypendium naukowego Rektora, dwukrotnie wpisany do Złotej Księgi Absolwentów ZPSB.

Pasjonat dzieł sztuki. Jak sam mówi: jest to dla niego główne źródło inspiracji do tworzenia – również w świecie biznesu. Interesuje się psychologią oraz pogłębianiem samoświadomości.