Dywersyfikacja vs koncentracja

#strategiapodlupa

 

Dywersyfikacja vs koncentracja – którą strategię wybrać dla swojej firmy?

Dziś chciałbym poruszyć temat dwóch głównych podejść strategicznych, jakie możesz wdrożyć w swojej firmie, są to dywersyfikacja i specjalizacja (zwana koncentracją). Każda z tych strategii ma swoje zalety oraz ograniczenia, dlatego postaram się omówić temat w taki sposób, aby pokazać Ci obiektywne spojrzenie na to zagadnienie.

Dywersyfikacja – wszechstronność, ograniczająca ryzyko.

Dywersyfikacja polega na angażowaniu się w wiele niepowiązanych biznesów, co pozwala ograniczyć ryzyko uzależnienia od jednej dziedziny. W jaki sposób? Gdy warunki rozwoju są zmienne, a poszczególne sektory naszej działalności są na różnych etapach ewolucji firmy, to właśnie wszechstronność może stanowić o sukcesie przedsiębiorstwa.

Koncentracja – skupienie się na jednym biznesie.

Z kolei koncentracja, która polega na skupieniu swojej działalności na jednym biznesie, może przyczynić się do sukcesu firmy, gdy jesteśmy zmuszeni działać w obliczu rosnącej konkurencji oraz coraz wyższych wymogów klientów. Dlaczego? Ponieważ w takim przypadku bycie najlepszym w wielu dziedzinach jest po prostu trudne lub wręcz niemożliwe.


Podsumowując, wybór między dywersyfikacją a specjalizacją nie jest łatwy, gdyż każda z tych strategii ma swoje plusy i minusy. Co więc wybrać? Wydaje się, że dla wielu przedsiębiorstw najkorzystniejsze byłoby oscylowanie wokół obu tych strategii, jednak zawsze będą one przeciwstawne, tworząc wzajemnie alter ego.

Ostatecznie, decyzja zależy od indywidualnych cech Twojego przedsiębiorstwa, branży, w której działasz, oraz konkurencji.

Jeśli chcesz porozmawiać na ten temat, aby go bardziej zgłębić, zapraszam do kontaktu.

Autor wpisu Paweł Kwiatkowski

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem w realizacji autorskich projektów biznesowych. Nieprzerwanie pracuje nad tworzeniem nowych rozwiązań w zakresie zarządzania zasobami organizacji.

Poszukuje wartości stanowiących przewagę konkurencyjną w biznesie. Testuje i tworzy nowe produkty oraz środowiska przedsiębiorcze oparte na działaniach integracyjnych.

Właściciel marki Orde oraz Anioł biznesu. Czuje się częścią rosnącej zmiany w świecie startupów. Od kilku lat realizuje się jako mentor dla startupów i doradza strategicznie przedsiębiorcom. Zainwestował w marki, które rozwijają się dzięki jego wsparciu. Pomógł: Austerii, PurleyShow, Neeko oraz VCS.

Jest otwarty na wszelkie wyzwania, twierdzi, że nowe cele dają mu energię do działania i siłę tworzenia.

Absolwent Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, kierunek zarządzanie; specjalność MBA. Laureat I nagrody w XIV edycji Konkursu na najlepsze  prace dyplomowe w kategorii Magister. Beneficjent stypendium naukowego Rektora, dwukrotnie wpisany do Złotej Księgi Absolwentów ZPSB.

Pasjonat dzieł sztuki. Jak sam mówi: jest to dla niego główne źródło inspiracji do tworzenia – również w świecie biznesu. Interesuje się psychologią oraz pogłębianiem samoświadomości.