Dobre praktyki w Orde – społeczna odpowiedzialność biznesu

W prowadzonych przez nas działaniach CSR szczególnie dbamy o przestrzeganie praw człowieka oraz praw pracowniczych. W Orde pojęcie work-life balance jest nadzwyczaj ważne. Zależy nam na zapewnieniu najwyższych standardów pracy, aktywnym dbaniu o ochronę środowiska oraz promowaniu postawy odpowiedzialności ekologicznej. Jak to robimy?

 

Firma, którą tworzą ludzie

 

Działalność firmy obejmuje obecnie szerokie spektrum zastosowania działań CSR-owych, które staramy się nieustannie poszerzać. Pragniemy również stale zgłębiać wiedzę w tym zakresie. W ramach dbania o relację z pracownikami w Orde, nigdy nie wymuszamy na nich wykonywania pracy poza obszarem godzin ustawowych – nadgodziny mogą być wykonywane jedynie z inicjatywy i za zgodą pracownika, bez wywierania na nim presji czy prezentowania oczekiwań ze strony osób decyzyjnych. Co więcej, staramy się zapewniać elastyczne godziny pracy oraz zwracać uwagę na indywidualne potrzeby pracowników w zakresie godzin pracy i dni wolnych, również w nagłych przypadkach. Nieobecność z powodu spraw prywatnych, nawet pomimo zaplanowanych wcześniej ważnych wydarzeń firmowych, nie stanowi dla nas problemu – chcemy, aby nasi pracownicy mogli na nas polegać, tak samo jak i my polegamy na nich. Dbamy o komfort psychiczny oraz fizyczny naszych pracowników i sami wychodzimy z propozycją urlopu, jeśli widzimy, że pracownik może tego potrzebować. Traktujemy wszystkich równo i sprawiedliwie niezależnie od zajmowanego stanowiska, a także nagradzamy naszych pracowników takimi samymi gratyfikacjami – w formie premii pieniężnej lub w postaci upominków, na przykład w okresach świątecznych. Ponadto wspólnie celebrujemy ważne chwile naszych pracowników, takie jak imieniny, urodziny, ważne życiowe wydarzenia czy okazjonalne święta. O przerwach i ich częstotliwości decydują sami zatrudnieni – dzięki temu mogą odpocząć wtedy, gdy ich organizm tego potrzebuje, lub kiedy mają ochotę spędzić czas podczas posiłku z innymi pracownikami. Dodatkowo udostępniamy osobom w naszej firmie bezpłatne próbki produktów bądź oferujemy 50% zniżki na nasz asortyment. Zapewniamy też odzież ochronną i usługę pralni pracownikom naszego magazynu. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom zatrudnionych osób, dbać o ich rozwój i zaspokajać ich potrzeby – w końcu oni również pracują na sukces naszej firmy.

 

Miejsce proekologiczne

 

Budynek firmy jest wyposażony w panele słoneczne, dzięki czemu korzystamy tylko z prądu, który sami wytworzymy. Mamy także świadomość tego, ile oszczędzamy w ten sposób cennej energii!  Wśród instalacji zapewniających oszczędne gospodarowanie zużyciem prądu w naszej firmie można wymienić zewnętrzne żaluzje sterowane zegarem, które ograniczają straty ciepła zimą i nie dopuszczają do przegrzewania się pomieszczeń latem, świetliki dachowe ograniczające zużycie energii potrzebnej do oświetlenia w hali magazynowej i budynku biura oraz instalację mechanicznej wymiany powietrza z systemem rekuperacji. 

 

Pragnąc zadbać o środowisko, staramy się też wytwarzać jak najmniejsze ilości odpadów – na terenie całego zakładu obowiązuje selektywna zbiórka śmieci. Przeprowadzamy również dobrowolne, odpłatne audyty ekologiczne motywowane dbałością o zachowanie standardów ekologicznych w firmie, co potwierdzone jest odpowiednim certyfikatem. Planujemy także wdrożenie normy zarządzania środowiskiem ISO 14001. Chcemy, aby tworzone przez nas miejsce wspierało też naukę i edukację w zakresie proekologicznym, dlatego na naszej stronie internetowej czy w mediach społecznościowych zwracamy szczególną uwagę na ekologiczne metody sprzątania oraz odpowiednio certyfikowane produkty, które można również nabyć w naszej firmie.

 

Paweł Kwiatkowski

Autor wpisu Paweł Kwiatkowski

Przedsiębiorca z doświadczeniem w branży utrzymania czystości. Nieprzerwanie poszukuje nowych rozwiązań, testuje i tworzy grupy produktowe dla profesjonalnego utrzymania czystości. Właściciel marki Orde.