Czy Studia w Dzisiejszych Czasach Mają Sens?

Czy Studia w Dzisiejszych Czasach Mają Sens (i Jaki Kierunek Najlepiej Wybrać)? Dr Dorota Dżega-Pietruszkiewicz Odpowiada.

Czy studia wyższe w obecnych czasach mają jeszcze jakiekolwiek znaczenie? 

To pytanie i dylemat, przed którym każdego roku staje sporo młodych osób (ale nie tylko).

 

Sytuacja na rynku jest dynamiczna. Zmienia się z dnia na dzień. Przez co w głowach wielu osób mogą pojawić się liczne wątpliwości. Szczególnie u tych, którzy dopiero co zaczynają planować swoje życie zawodowe. 

 

No właśnie, to jak to w końcu jest z tymi studiami? 

 

Mieliśmy przyjemność odbyć ciekawą rozmowę z profesor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu i prorektor ds. rozwoju- dr Dorotą Dżega-Pietruszkiewicz. 

 

Czego dowiesz się z niniejszego wywiadu?

  • Czy studia pomogą CI w karierze i życiu zawodowym?
  • Jak pogodzić studia z pracą?
  • Czy studenci mogą liczyć na pomoc finansową z uczelni?
  • Którą uczelnię wybrać – państwową czy prywatną (i dlaczego)?
  • Czym powinniśmy się kierować podczas wyboru kierunku studiów? 
  • Czy w dzisiejszych czasach opłaca się bardziej pracować niż studiować? 

 

Wywiad przeprowadził Paweł Kwiatkowski, dyrektor zarządzający firmy Orde. 

 

Wierzymy, że poniższa rozmowa pomoże Ci w podjęciu tej niewątpliwie trudnej decyzji o dalszej edukacji. Niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku. 

 

 

Paweł Kwiatkowski: Dzień dobry Pani Doroto. Czy mogłaby się Pani przedstawić naszym czytelnikom?

 

Dorota Dżega-Pietruszkiewicz: Dzień dobry Panie Pawle. Jak najbardziej. Od ponad 15 lat jestem pracownikiem Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu – pierwszej niepublicznej uczelni na Pomorzu Zachodnim. 

 

 

W roku akademickim 2022/2023 będziemy obchodzić 30. lecie powstania naszej Uczelni. Z tej okazji przygotowujemy mnóstwo niespodzianek, ale w tej chwili nie mogę zdradzić nic więcej… Zachęcam do śledzenia naszych mediów społecznościowych i do brania udziału w organizowanych przez nas wydarzeniach! 🙂 

 

W szkole podstawowej marzyłam o tym, aby zostać nauczycielem. W liceum zaplanowałam, że po ukończeniu studiów będę pracować na uczelni. Studiując zarządzanie i marketing, interesowały mnie przedmioty związane z informatyką. Podjęłam studia doktoranckie i obroniłam pracę doktorską na Wydziale Informatyki Politechniki Szczecińskiej.

 

To właśnie wtedy moje marzenie się spełniło – podjęłam pracę w ZPSB.

 

Jak się szybko okazało, uzyskanie stopnia doktora stało się początkiem do nieustającego uczenia się nowych rzeczy. Moim największym wyzwaniem zawodowym w pierwszych miesiącach pracy na Uczelni było wdrożenie infrastruktury i procesów wspomagających studia e-learningowe. 

 

Była to innowacja nie tylko w skali Uczelni, ale i całego kraju. W tym miejscu warto podkreślić, że projekt zakończyliśmy z sukcesem. A Pan jako nasz absolwent jest tego najlepszym dowodem.

 

Moja historia, jak i historie naszych studentów oraz absolwentów, pokazują, że warto marzyć, podejmować wyzwania i nie bać się zmian.

 

PK: Pani Doroto, jako praktyk biznesu często słyszę pytanie: „Studiować czy pracować?” Co poradziłaby Pani w takiej sytuacji?

 

DD: Studiować i pracować – zdecydowanie rekomenduję taki model. Obecnie studia nie wykluczają pracy, a praca studiów.

 

PK: Czy dla osoby pracującej, limit czasowy jest barierą? Ile czasu w praktyce trzeba poświęcić na naukę?

 

DD: To jest bardzo indywidualna sprawa. Z pewnością studia dla osób pracujących wiążą się z ograniczeniem czasu wolnego. Jednakże w ZPSB jesteśmy przygotowani do kształcenia osób pracujących.

 

Każdy nasz student posiada dostęp do platformy e-learningowej, na której udostępniamy materiały do każdego przedmiotu, zadania, testy próbne, itp. 

Dodatkowo oferujemy dostęp do bibliotek cyfrowych oraz baz danych. Nasi wykładowcy służą wsparciem podczas konsultacji „na żywo” (na Uczelni, jak i on-line).

 

PK: Czy podczas wyboru kierunku studiów powinniśmy kierować się zainteresowaniami, a może talentami?

 

DD: Jeśli mówimy o własnych zainteresowaniach, to bardzo często idą one w parze z naszymi talentami. W takiej sytuacji zazwyczaj wybór kierunku studiów nie stanowi problemu. 

 

Są wśród nas takie osoby, które mają trudności z ustaleniem tego, co ich interesuje. Lubią robić różne rzeczy, ale bez wyraźnego ukierunkowania. 

 

Przy wyborze studiów warto jest kierować się rozsądkiem i nie ulegać chwilowym modom. Decyzja powinna być przemyślana. Dobrze jeśli mamy możliwość skonsultowania jej z kimś, kto realnie będzie w stanie nam doradzić. 

 

W ZPSB przywiązujemy dużą uwagę do rozmów z kandydatami na studia i jeśli widzimy, że ktoś potrzebuje bardziej specjalistycznego wsparcia w zakresie wyboru swojej ścieżki kształcenia, to zachęcamy do spotkania z doradcą zawodowym.

 

PK: No tak, lecz jeśli ktoś kontynuuje już ścieżkę edukacyjną… Nie pasjonuje go to ale szkoda lat nauki… Co wtedy? Czy może Pani coś doradzić?

 

DD: Odpowiadając na to pytanie, porównam studia do projektu. Wyobraźmy sobie, że rozpoczęliśmy studia po to, aby coś zmienić w swoim życiu. 

 

Jednak w ich trakcie zaszły zmiany na tyle istotne, że dalsza kontynuacja nauki na wybranym kierunku straciła sens. 

 

W takiej sytuacji radziłabym ich zakończenie, bo nie ma nic trudniejszego w życiu każdego człowieka niż robienie czegoś na siłę czy też wbrew sobie. 

 

Nie żałujmy, że straciliśmy czas, często także i pieniądze, bo tak naprawdę kontynuując studia na kierunku, który nam nie pasuje, możemy stracić jeszcze więcej. 

 

Zakończenie projektu w sytuacji, gdy utracił on swoje uzasadnienie biznesowe, nie jest porażką. Pamiętajmy o tym także przy podejmowaniu decyzji dotyczących naszego życia.

 

PK: Kolejny dylemat  dotyczy wyboru uczelni. W czym uczelnia prywatna (taka jak ZPSB) może przewyższyć uczelnie państwowe?

 

DD: Znów odwołam się do zarządzania projektami. Wiele firm, szczególnie z branży IT, zwinnie zarządza swoimi zespołami oraz produktami. 

 

Głównymi filarami zwinnego zarządzania są: stałe przeglądy wymagań, nieustanna adaptacja do zmieniających się warunków otoczenia oraz transparentność. 

 

ZPSB jest uczelnią, która dzięki aktywnej współpracy z biznesem dostosowuje swoje programy studiów do tego, czego tak naprawdę potrzebują pracodawcy, do tego, co interesuje studentów i do tego, co jest zgodne z kompetencjami naszych wykładowców. 

 

W ZPSB stawiamy na szacunek, partnerstwo i otwartość. Dzięki wyznawanym wartościom możemy szybko reagować na zmiany i potrzeby studentów. Oczywiście w granicach rozsądku. 🙂

 

PK: Czy uczelnia prywatna jest w stanie pomóc studentowi w opłatach? A jeśli tak, to jak to działa?

 

DD: Zdecydowanie TAK. Studenci uczelni prywatnych mogą korzystać z programów stypendialnych na identycznych zasadach jak studenci uczelni publicznych. 

 

Opłaty za studia mogą być w finansowane ze stypendium socjalnego, stypendium Rektora lub innych stypendiów celowych.

 

Ponadto osoby z orzeczeniem niepełnosprawności mogą uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe oraz w zakupie pomocy do nauki, np. sprzętu komputerowego.

 

PK: Który z kierunków studiów pierwszego stopnia jest najbardziej uniwersalny pod kątem dalszego studiowania, jeżeli ktoś jest niezdecydowany?

 

DD: Niestety nie posiadamy w ofercie uniwersalnego kierunku dla niezdecydowanych. Gdybym była w takiej sytuacji, to najpierw zadałbym sobie pytanie: po co mi studia? 

 

Jeśli udzieliłbym w miarę sensownej odpowiedzi, ale nie potrafiłabym wybrać interesującego mnie kierunku, to zastanowiłabym nad kierunkiem, który może dać mi szansę na rozwój lub dobrą pracę w przyszłości. Na przykład:

  • Jeśli swoją przyszłość wiązałbym z biznesem, to w ofercie ZPSB znajdziemy specjalność Zarządzanie biznesem na kierunku Ekonomia. 
  • Jeśli zależałoby mi na kreowaniu przyjaznego otoczenia, to ciekawą opcją jest specjalność Biznes i zrównoważony rozwój na kierunku Zarządzanie. 
  • W przypadku gdy nie znalazłabym w sobie genu przedsiębiorczości, za to mój świat byłby zero jedynkowy, to wybrałabym specjalność Inżynieria systemów informatycznych na kierunku Informatyka. 
  • Jeśli marzyłabym o pracy z dziećmi lub młodzieżą, pomaganiu innym, wspieraniu, to wybrałabym kierunek Pedagogika. Z zastrzeżeniem, że muszę wiedzieć czego chcę, bo studiowanie Pedagogiki, to duża odpowiedzialność i muszę być tego świadoma.

 

PK: Ostatnio wiele się mówi o zrównoważonym rozwoju a kierunek taki wymieniła Pani przed chwilą jako przykładowy. Przeglądając Waszą ofertę na rok akademicki 2022/23 zauważyłem taki kierunek jako nowość. Czy mogę prosić o więcej szczegółów?

 

DD: Od roku akademickiego 2022/2023 oferujemy nową specjalność: Biznes i zrównoważony rozwój na kierunku Zarządzanie. 

 

Ta specjalność jest odpowiedzią na warunki w których żyjemy, w których funkcjonujemy, zarówno jako jednostki, jak i jako firmy. Społeczna odpowiedzialność biznesu, świadome gospodarowanie zasobami, kooperacja i koopetycja, to tylko niektóre zagadnienia, z którymi spotkają się nasi studenci w trakcie nauki, a które obecnie nabrały wielkiego znaczenia. 

 

W ZPSB wierzymy, że dzięki  najnowszym osiągnięciom nauki oraz korzystaniu z najlepszych praktyk biznesowych możemy kształcić specjalistów ds. zrównoważonego rozwoju. 

 

 

PK: Czym ZPSB wyróżnia się na tle innych prywatnych uczelni w regionie?

 

DD: Zdecydowanie atmosferą. Podkreślają to nasi studenci, absolwenci, pracownicy i współpracownicy oraz nasi partnerzy. 

 

ZPSB to miejsce, do którego chce się wracać. Wśród naszej kadry można znaleźć sporo naszych absolwentów. Nasi absolwenci przyjmują na praktyki w swoich firmach naszych studentów, a nasi studenci dostarczają nam nieustannie inspiracji do rozwoju. 

 

Jesteśmy wymagający wobec naszych studentów i wobec siebie. Jesteśmy odważni w podejmowaniu wyzwań. Jako jedna z czterech pierwszych uczelni w Polsce uruchomiliśmy studia e-learningowe, jako jedni z pierwszych uruchomiliśmy telepracę i wirtualne praktyki. Jesteśmy aktywnymi uczestnikami życia społeczno-gospodarczego w regionie. Wspieramy inicjatywy podejmowane przez naszych partnerów. Po prostu sięgamy wysoko.

 

PK: Dziękuję za możliwość podzielenia się z naszymi czytelnikami swoimi spostrzeżeniami na temat, który dotyka niemal każdego, kto musi podjąć decyzję o dalszej edukacji.

 

DD: Panie Pawle, dziękuję za wysłuchanie mnie i za działania, które Pan podejmuje, wspierając osoby stawiające pierwsze kroki w biznesie!

 

 

 

 

Autor wpisu Paweł Kwiatkowski

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem w realizacji autorskich projektów biznesowych. Nieprzerwanie pracuje nad tworzeniem nowych rozwiązań w zakresie zarządzania zasobami organizacji.

Poszukuje wartości stanowiących przewagę konkurencyjną w biznesie. Testuje i tworzy nowe produkty oraz środowiska przedsiębiorcze oparte na działaniach integracyjnych.

Właściciel marki Orde oraz Anioł biznesu. Czuje się częścią rosnącej zmiany w świecie startupów. Od kilku lat realizuje się jako mentor dla startupów i doradza strategicznie przedsiębiorcom. Zainwestował w marki, które rozwijają się dzięki jego wsparciu. Pomógł: Austerii, PurleyShow, Neeko oraz VCS.

Jest otwarty na wszelkie wyzwania, twierdzi, że nowe cele dają mu energię do działania i siłę tworzenia.

Absolwent Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, kierunek zarządzanie; specjalność MBA. Laureat I nagrody w XIV edycji Konkursu na najlepsze  prace dyplomowe w kategorii Magister. Beneficjent stypendium naukowego Rektora, dwukrotnie wpisany do Złotej Księgi Absolwentów ZPSB.

Pasjonat dzieł sztuki. Jak sam mówi: jest to dla niego główne źródło inspiracji do tworzenia – również w świecie biznesu. Interesuje się psychologią oraz pogłębianiem samoświadomości.